Inni Klienci

Wróć do wszystkich klientów
Zabiegi pielęgnacyjne w ciąży okiem kosmetologa

Zabiegi pielęgnacyjne w ciąży okiem kosmetologa

Ciąża jest dużym wyzwaniem dla organizmu kobiety. Zmienia się wówczas gospodarka hormonalna, rośnie waga, a zmiany zachodzące w sylwetce sprawiają, że przyszła mama często jest niezadowolona ze swojego wyglądu i kondycji skóry. Dlatego przygotowując się na przyjęcie dziecka na świat, warto także pomyśleć o swoich potrzebach i znaleźć czas na odpowiednią pielęgnację ciała.

Wbrew krążącym mitom przyszła mama nie musi całkowicie rezygnować z zabiegów kosmetycznych i kosmetologicznych. Tym bardziej, że mogą one skutecznie pomóc w szybszym powrocie do formy po urodzeniu dziecka i ograniczyć ryzyko wystąpienia niechcianych pamiątek po ciąży, takich jak: wiotka skóra, cellulit, przebarwienia czy rozstępy.

Coraz częściej z myślą o kobietach w ciąży, przygotowuje się specjalne programy pielęgnacyjne we współpracy ze specjalistami z dziedziny ginekologii, dermatologii, fizjoterapii i kosmetologii. W efekcie powstają specjalne zabiegi pielęgnacyjne i relaksujące na twarz i ciało, poprawiające samopoczucie, kondycję fizyczną i psychiczną przyszłych mam. Zanim jednak przyszła mama skorzysta z pielęgnacji gabinetowej, warto, aby wiedziała o kilku istotnych kwestiach.

Skóra w ciąży

Podczas dziewięciu miesięcy oczekiwania na dziecko, za sprawą hormonów w skórze przyszłej mamy zachodzą duże zmiany. Ze względu na działanie estrogenu na organizm kobiety, jej skóra staje się bardziej elastyczna i przyjemna w dotyku, ale także zaburzona zostaje jej warstwa lipidowa - staje się sucha, wrażliwa, podatna na podrażnienia.

Mimo badań procesów zachodzących w organizmie kobiety pod wpływem hormonów, trudno jest przewidzieć jak będzie reagować w ciąży skóra każdej z nas. Dlatego istotne znaczenie ma doświadczenie i indywidualne podejście do pielęgnacji twarzy i ciała przyszłej mamy, realizowane pod opieką specjalisty – kosmetologa czy w razie trudniejszych przypadków pod opieką dermatologa. - tłumaczy Marzena Żak, kosmetolog z Kliniki Młodości Blanki Pawłowskiej.

Przesuszona i wrażliwa skóra w ciąży powodująca duży dyskomfort to problem, z którym zmaga się wiele kobiet. Jej wrażliwość przejawia się w nadmiernej reakcji na składniki kosmetyków, słońce czy zmiany temperatur. Jeśli więc zauważymy, że skóra w ciąży staje się bardziej wrażliwa, należy zmienić kosmetyki na takie, które będą zawierały jak najmniej substancji aktywnych, konserwantów, barwników i zapachów. Przyszła mama może także skorzystać z pielęgnacji gabinetowej, pod czas której specjalista może indywidualnie dobrać bezpieczne dla przyszłej mamy zabiegi nawilżająco - odżywcze, przeciwdziałające powstawaniu przebarwień. Uzupełnią one ochronną warstwę naskórka, ograniczając utratę wody ze skóry, zmniejszają podrażnienia i uczucie ściągnięcia oraz chronią skórę przed powstawaniem melazmy.

Decydując się na korzystanie w ciąży z pielęgnacji gabinetowej, należy wybierać zabiegi całkowicie nieinwazyjne, które są bezpieczne dla mamy i dziecka.Przykładem takiego zabiegu może być infuzja tlenowa, podczas której składniki serum zostają wtłoczone do skóry przy pomocy hiperbarycznego tlenu. Efektem tego nieinwazyjnego zabiegu jest promienna, rozświetlona i nawilżona skóra, odtoksyczniona i dobrze ukrwiona.

Po przeprowadzeniu wywiadu i wykluczeniu przeciwwskazań, specjalista z zakresu kosmetologii może zarekomendować przyszłej mamie wybrane zabiegi pielęgnacyjne. Kobieta w ciąży może także korzystać z manicure i pedicure, ale wybierając profesjonalne, sprawdzone salony. Dobrym zabiegiem będą również relaksacyjne masaże stóp i odprężające pleców, przeznaczone dla kobiet w ciąży, których efektem jest delikatny drenaż limfatyczny, przyniesienie ulgi nogom i przeciwdziałanie obrzękom.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

W okresie ciąży należy zrezygnować z inwazyjnych zabiegów, niosących ryzyko stanów zapalnych i głębokiej penetracji w głąb skóry, czyli na przykład z wypełniaczy, botoksu, nici. Z powodu pobudzonej produkcji estrogenu, w czasie ciąży zwiększa się także tendencja do powstawania przebarwień, dlatego nie zaleca się korzystania z solarium i wykonywania głębokich peelingów chemicznych. Ze względu na zmieniającą się w tym czasie gospodarkę hormonalną kobiety i możliwość przedostania się niektórych substancji do krwi, a przez to do dziecka w łonie mamy, należy zwrócić również szczególną uwagę na skład stosowanych kosmetyków i preparatów w zabiegach.

W czasie ciąży należy unikać retinolu i jego pochodnych, gdyż wysokie stężenie witaminy A może nawet uszkadzać płód. Nie zaleca się również stosowania alg ze względu na obecny w nich jod, który w dużej ilości może być szkodliwy dla dziecka. Unikać należy także kwasów w dużym stężeniu, parabenów oraz olejków eterycznych. – mówi Marzena Żak, kosmetolog z Kliniki Młodości Blanki Pawłowskiej.

W czasie ciąży nie należy zdecydowanie wykonywać zabiegów z użyciem laserów, prądów i ultradźwięków. Zabronione są również zabiegi wyszczuplająco - drenujące, jak na przykład  endermologia, body wrapping, drenaże limfatyczne przy użyciu sprzętów, a także zabiegi antycellulitowe. Podwyższają one ciśnienie krwi, a zawartość antycellulitowej kofeiny może doprowadzić do zbytniego przekrwienia i rozgrzania skóry. Należy także zrezygnować z zabiegów iniekcyjnych, czyli makijażu permanentnego, tatuażu, mezoterapii igłowej i innych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, ze względu na ryzyko niepożądanych reakcji organizmu kobiety.

Zabiegów gabinetowych nie należy wykonywać w pierwszym trymestrze ciąży, ponieważ jest to okres w którym występuje najwyższe ryzyko poronienia, a także dziecko rozwija się najintensywniej. W kolejnych miesiącach, jeśli nie ma przeciwwskazań, przyszła mama może zadbać o swoją skórę i dobre samopoczucie, korzystając z profesjonalnej pielęgnacji.

Ciąża to naturalny stan fizjologiczny, a nie choroba, więc nie trzeba rezygnować z wizyt w gabinecie kosmetycznym. Należy jednak wiedzieć jak powinien zmienić się zakres zabiegów, z których można wówczas korzystać. Decydując się na pielęgnację gabinetową w ciąży, należy wybierać zaufane miejsca, gdzie przyszła mama zostanie otoczona odpowiednią opieką specjalistów i będzie się czuć komfortowo oraz bezpiecznie.