Ortosoczewki na noc korygujące wzrok w ciągu dnia
29 marca 2012 odbyła się konferencja prasowa Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok podczas której zaprezentowano nowoczesną metodę korekcji wzroku – ortokorekcji.
Ortokorekcja jest niechirurgiczną metodą korekcji krótkowzroczności oraz niewielkiego astygmatyzmu. Proces korekcji odbywa się w nocy przy pomocy najnowszej generacji soczewek ortokeratologicznych, które delikatnie korygują kształt rogówki oka, dzięki czemu w ciągu dnia pacjent widzi dobrze bez użycia tradycyjnych soczewek czy okularów. Prosta czynność jaką jest założenie soczewek przed położeniem się do snu zapewnia korekcję wady wzroku na 16 – 40 godzin, w zależności od tego jak długo są one stosowane. Na początku, przez pierwsze dni krzywizna rogówki zostaje zachowana przez kilkanaście godzin, po kilku miesiącach utrzymuje się nawet przez około 40 godzin, co pozwala zakładać soczewki na noc jedynie trzy razy w tygodniu.
"Nowa metoda polega na zmianie podczas snu krzywizny rogówki oka, która utrzymuje się w ciągu dnia, kiedy jesteśmy aktywni. Krótkowzroczność korygowana jest spłaszczeniem rogówki, dzięki czemu promienie świetlne skupiane są na soczewce, a nie przed nią. W przypadku astygmatyzmu wyrównany zostaje kształt rogówki” – wyjaśnia optometrysta, Piotr Toczołowski z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok. Ortosoczewki wykonuje się ze specjalnego gazoprzepuszczalnego tworzywa, dlatego nawet zamknięte oko pozostaje w pełni dotlenione i nie dochodzi do jego podrażnień” – dodaje.
Cały proces jest odwracalny co oznacza, że po zaprzestaniu stosowania ortosoczewek rogówka wraca do swojego pierwotnego kształtu i można ponownie zacząć nosić szkła kontaktowe lub okulary.
Ortokorekcja jest najskuteczniejszą metodą, która hamuje lub w znacznym stopniu spowalnia narastanie krótkowzroczności. Przeznaczona jest dla osób dorosłych i dzieci od 10 roku życia, których krótkowzroczność nie przekracza minus 5 dioptrii, zaś astygmatyzm, który powoduje niewyraźne widzenie na skutek nieregularnego kształtu rogówki lub soczewki, nie może być większy niż 1,5 dioptrii. Przy większej wadzie możliwa jest częściowa poprawa wzroku - w ciągu dnia konieczne jest noszenie okularów, ale najczęściej słabszych o 4 dioptrie. Ortokorekcja polecana jest osobom, które pracują w klimatyzowanych pomieszczeniach, sportowcom uprawiającym sporty kontaktowe, czy pracownikom pracującym w pomieszczeniach zadymionych i zapylonych.
Dobór odpowiednich soczewek zaczyna się od badania kwalifikacyjnego. Soczewki wykonuje się na zamówienie indywidualnie dla każdego pacjenta, w zależności od potrzeb konkretnego oka. Przygotowanie ich poprzedzone jest bardzo dokładną diagnostyką. Należy wziąć pod uwagę nie tylko wielkość wady wzroku, lecz przede wszystkim geometrię rogówki oraz inne parametry zmiany jej kształtu od centrum ku obwodowi. Bardzo ważnym parametrem w doborze soczewek jest ekscentryczność rogówkowa oraz badanie szerokości źrenic. Po odpowiednim doborze soczewki służą nawet do 2 lat, po tym okresie należy wykonać kompleksową kontrolę i dobrać nową parę.
Metoda ortokorekcji niewskazana jest dla osób chorujących na jaskrę, zaćmę, odwarstwienie siatkówki, zespół suchego oka, stany zapalne oka i powiek, a także stożka rogówki, czyli chorobie polegającej na powstaniu charakterystycznego wybrzuszenia na jej powierzchni. Przeciwwskazaniem są również niektóre choroby ogólne, choćby cukrzyca oraz wiele schorzeń metabolicznych, a także alergia.
Metodę ortokorekcji odkryli okuliści z Kanady i USA w latach '60 minionego wieku. Zauważyli, że twarde soczewki na pewien czas odkształcają rogówkę poprawiając wzrok u krótkowidzów. Po udoskonaleniu zaczęto je wykorzystywać w latach '80 XX wieku jako ortosoczewki czasowo korygujące wzrok.
W Centrum Okulistycznym Nowy Wzrok, specjaliści posiadają ponad 6 letnie doświadczenie w doborze soczewek ortokeratologicznych. Do tej pory skorygowali wadę u ponad 300 pacjentów zapewniając im lepszy komfort życia i trwale uwalniając ich od szkieł korekcyjnych.
- Malgorzata Dębska
- m.debska@innovationpr.pl
- +48 662 150 880
- Innovation PR