Zajady – kłopotliwe dolegliwości u dzieci. Jak im zaradzić?
Zapalenie naskórka w okolicach kącików ust, czyli inaczej zajady, to dosyć uciążliwy i nieprzyjemny problem, który dotyka osoby w każdym wieku – dzieci, młodzież i dorosłych. Chociaż wśród innych przypadłości zdrowotnych zajady mogą sprawiać wrażenie błahej dolegliwości, to jednak mogą okazać się bardzo kłopotliwym i trudnym do pokonania przeciwnikiem, w szczególności dla najmłodszych.
Stan zapalny kącików ust może dopaść każdego, jednak to właśnie dzieci są najbardziej narażone na ich wystąpienie. Przyczyn pojawienia się zajadów jest kilka, a do najbardziej powszechnych należą bakterie i grzyby wywołujące infekcje, a także niedobór minerałów i witamin, a w szczególności żelaza i witamin z grupy B, które zapobiegają ich tworzeniu. Powstawaniu zajadów czasem sprzyjają również antybiotyki, których przyjmowanie może powodować niedobór witamin, w tym tych z grupy B. W konsekwencji powstają trudne do zwalczenia pęknięcia w kącikach ust, które po jakimś czasie tworzą małą ranę wywołującą ból, a jej proces gojenia jest dość powolny. Dla małych dzieci jest to nieprzyjemna dolegliwość, wiążąca się z dyskomfortem i uczuciem pieczenia. W jaki sposób możemy wspomóc pociechę w zmaganiach z zajadami?
Odpowiednia dieta
Jednym z kluczowych sposobów na przeciwdziałanie zajadom i walkę z nimi jest zadbanie o odpowiednią dietę, która zapewni dziecku wszelkie niezbędne składniki. Aby nie dopuścić do powstania zajadów, posiłki powinny być różnorodne, bogate w warzywa i owoce, które zapewnią odpowiednią dawkę minerałów i witamin. Dieta najmłodszych powinna zawierać również produkty mleczne, w szczególności te zawierające żywe kultury bakterii. Nie można zapominać o odpowiedniej higienie jamy ustnej – warto zachęcać dzieci do regularnego mycia zębów. Jeśli dziecko jest małe i często się ślini, powinniśmy również dbać o pozbycie się śliny i resztek pokarmu z delikatnego naskórka buzi.
Specjalne maści i kremy
W zwalczaniu zajadów u dorosłych często dobrze sprawdzają się różnego rodzaju maści i kremy – m.in. maści cynkowe, bogate w witaminy A i E czy preparaty o działaniu przeciwzapalnym. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie nadają się do delikatnej dziecięcej skóry. Dlatego dobrze mieć w zanadrzu takie preparaty, które nie zawierają alergenów, parabenów czy też alkoholu i można je stosować również u naszych pociech. Jednym z takich środków jest na przykład ZAJADEX , który tworzy na skórze warstwę ochronną, a także łagodzi nieprzyjemne swędzenie i pieczenie. Zawiera naturalne składniki, takie jak cynk, witaminę B2 oraz ekstrakt z szałwii lekarskiej. Może być stosowany nawet u dzieci, które nie ukończyły 3 roku życia.
Wizyta u lekarza
W przypadku częstego pojawienia się zajadów u dzieci warto wybrać się do lekarza. Specjalista stwierdzi, czy objawy na pewno są efektem zajadów, które są dosyć często mylone z opryszczką. Pomoże również w doborze odpowiednich preparatów, w zależności od tego, jaka jest przyczyna pojawienia się zajadów i doradzi, jakie metody przeciwdziałania będą najbardziej skuteczne. Lekarz zdecyduje również, jakie preparaty witaminowe powinniśmy podać dziecku – warto również w tej kwestii poradzić się specjalisty, ponieważ niektóre witaminy podane w zbyt dużej dawce mogą być niebezpieczne dla dziecka.
Walka z zajadami często bywa żmudna i nieprzyjemna, dlatego warto pamiętać przede wszystkim o zapobieganiu tego typu dolegliwościom przez stosowanie zróżnicowanej diety i higieny ust u dzieci. Warto jednak wiedzieć, co powinniśmy zrobić, kiedy zajady się pojawią - dzięki temu nasze pociechy będą mogły cieszyć się zdrowym uśmiechem.
- Malgorzata Dębska
- m.debska@innovationpr.pl
- +48 662 150 880
- Innovation PR