Optoelektronika - jedna z kluczowych dziedzin wspierających rozwój polskiej gospodarki i obronności
Początki optoelektroniki w Polsce sięgają lat 70-tych, ale jej intensywny rozwój jako dziedziny nauki związanej z przemysłem wysokich technologii trwa dopiero od kilkunastu lat. O znaczącej roli optoelektroniki w modernizacji polskiej armii i przemyśle - opowiada Ryszard Kardasz, prezes PCO S.A., firmy związanej z optoelektroniką od ponad 40 lat.
Stosowane przez nas technologie są wynikiem współczesnych osiągnięć nauki. Projektując i wytwarzając zaawansowany sprzęt optoelektroniczny, oparty na technologiach noktowizyjnych, termowizyjnych i laserowych, potrafimy skutecznie wykorzystać innowacyjne rozwiązania. Wieloletni rozwój optoelektroniki w Polsce jest związany głównie z przemysłem obronnym, dla którego między innymi nasza firma wytwarza przyrządy obserwacyjne i celownicze. – wyjaśnia Ryszard Kardasz, prezes PCO S.A.
Innowacje w służbie obronności
Przemysł optoelektroniczny w Polsce jest rozwijany przede wszystkim ze względu na możliwości wykorzystania nowoczesnych technologii w działaniach sił zbrojnych. Optoelektronika odgrywa kluczową rolę w dostarczaniu ważnych elementów systemu obronnego kraju i wyposażenia polskiej armii. Firma PCO S.A., specjalizująca się w produkcji sprzętu optoelektronicznego, wytwarza wyroby zarówno w zakresie wyposażenia indywidualnego żołnierza, jak również wozów bojowych. W ramach podpisanej umowy z Inspektoratem Uzbrojenia na dostawę sprzętu optoelektronicznego dla Sił Zbrojnych RP, PCO S.A. będzie wyposażać w latach 2017-2019 polską armię w wyroby optoelektroniczne. Zamówione w spółce indywidualne wyposażenie optoelektroniczne ma być wykorzystywane między innymi przez Wojska Obrony Terytorialnej.
Cieszę się, iż firma PCO S.A. jako lider innowacji w polskiej branży optoelektronicznej, będzie mogła wykorzystać wiedzę i potencjał do dalszej produkcji urządzeń na potrzeby polskiej armii. Dzięki pracom badawczo-rozwojowym udało nam się rozwinąć produkcję wyrobów mogących z powodzeniem konkurować na rynku międzynarodowym. Współpracujemy z czołowymi polskimi instytutami badawczymi i uczelniami, działając razem na rzecz rozwoju polskiej nauki i technologii. Nasze wyroby optoelektroniczne znajdują uznanie zarówno wśród odbiorców wojskowych, jak również wśród współpracujących z nami wytwórców krajowych i zagranicznych. Będzie można je zobaczyć na początku września, podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego 2017 w Kielcach. – komentuje Ryszard Kardasz, prezes PCO S.A.
Istotnym kierunkiem dalszego rozwoju PCO S.A. jest także praca nad rozwijaniem oferty nowoczesnych urządzeń dla pojazdów wojskowych. Spółka jest jednym z uczestników konsorcjum mającego modernizować czołgi Leopard II używane przez Wojsko Polskie. W ramach tego programu PCO S.A. będzie przygotowywać między innymi kamery termowizyjne dla czołgów. Firma bierze także aktywny udział w opracowaniu wieży bezzałogowej KTO Rosomak, przygotowując wykorzystywane w niej głowice optoelektroniczne.
Odbiorcą produktów optoelektronicznych, które powstają w centrum badawczo-produkcyjnym PCO S.A. jest głównie wojsko i inne służby mundurowe.
Firma zaczyna także tworzyć produkty z myślą o wykorzystaniu ich na rynku cywilnym. Przykładem są nowoczesne, ultra lekkie lotnicze gogle noktowizyjne PNL-3M ORLIK, które uzyskały certyfikację Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA), co umożliwia ich zastosowanie w lotnictwie cywilnym.
Innowacje w rozwoju gospodarki
Optoelektronika jako dziedzina nauki i zaawansowanej techniki może mieć szerokie zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki. Wyniki badań i realizowane projekty z obszaru optoelektroniki potwierdzają, iż warto ją wykorzystywać między innymi w przemyśle, transporcie, energetyce, komunikacji, rolnictwie czy leśnictwie. Potwierdzają to również optymistyczne dane dotyczące przyrostu przychodów i produkcji firm bazujących na technologiach fotonicznych pokazując, iż rynek urządzeń optoelektronicznych w Polsce ma duży potencjał.
Okazją to prezentowania obszarów zastosowań optoelektroniki w kluczowych dla rozwoju gospodarki dziedzinach jest organizowana od 2 lat w Polsce Konferencja Optoelektroniczna. Skupia ona przedstawicieli kierownictwa MON, kadrę naukową w tym władze najważniejszych technicznych uczelni wyższych w Polsce, a także przedstawicieli licznych instytutów naukowo-badawczych oraz przemysłu.
Zaawansowane technologie z sukcesem od lat wykorzystujemy do produkcji nowoczesnego sprzętu dla potrzeb wojska i innych służb mundurowych. Optoelektronika to aktywnie rozwijająca się dziedzina nauki i techniki, która ma szanse stać się jedną z kluczowych technologii wykorzystywanych w EU. Współtworzona przez nas Konferencja Optoelektroniczna umożliwia wymianę doświadczeń dotyczących zastosowania optoelektroniki zarówno w wojsku, jak w warunkach cywilnych. Pokazuje również, iż polski przemysł, nauka oraz ośrodki badawczo-rozwojowe prowadzą innowacyjne działania, aby jak najlepiej wykorzystać potencjał optoelektroniki .– podsumowuje Ryszard Kardasz, prezes PCO S.A.
- Aleksandra Celer
- Kierownik Działu ds. Komunikacji i PR
- aleksandra.celer@pcosa.com.pl
- +48 22 515 75 07
- PCO S.A.