Virtualo

Wróć do wszystkich klientów

Jakie czynniki skutecznie napędzają sprzedaż ebooków i audiobooków?

Rosnąca mobilność Polaków i coraz większy zasięg technologii ma znaczący wpływ również na e-czytelnictwo w Polsce. Firma Virtualo, czołowy dystrybutor treści cyfrowych, wraz z Instytutem Badawczym ARC Rynek i Opinia zbadała preferencje i zachowania użytkowników książek elektronicznych.

W ostatnim roku firma Virtualo dostawca ebooków i audiobooków oraz właściciel księgarni z książkami elektronicznymi połączyła się z Biblioteką Akustyczną, wiodącym wydawcą audiobooków na płytach CD i w formacie mp3. Aby zanalizować zwyczaje swoich Klientów i osiągnąć wspólny sukces na rynku przygotowano raport, który miał również na celu poprawić efektywność współpracy z wydawnictwami.

Jak pokazało badanie największymi zaletami, dla których konsumenci kupują książki elektroniczne jest brak konieczności noszenia ciężkich, papierowych wydań (43%), szybki dostęp do własnej, wirtualnej biblioteki (32%) oraz wygoda korzystania (20%). Ważną rolę w rozpoczęciu korzystania z ebooków odgrywa również namowa znajomych (36%).

Czytelnicy wydań elektronicznych to głównie ludzie młodzi w wieku 15-24 lat (32%) oraz 25-34 lat (34%), mieszkańcy dużych miast, którzy kilka razy w miesiącu robią zakupy przez Internet i cenią sobie możliwość lektury w każdej wolnej chwili.

Najczęstszym sposobem pozyskiwania książek elektronicznych jest pobieranie bezpłatnych tytułów z oficjalnych źródeł – deklaracja 2/3 zapytanych respondentów. Według badania Virtualo, 55% użytkowników kupuje ebooki samodzielnie, 40% korzysta z plików pozyskanych przez znajomego. W przypadku audiobooków najpopularniejsze sposoby pozyskiwania tytułów to bezpłatne pobieranie z oficjalnych źródeł (55%), samodzielne kupowanie (43% wskazań), korzystanie z audiobooków kupionych przez inną osobę (32%).

Jednak co trzeci respondent (37% czytelników ebooków i 31% słuchających audiobooki) przyznaje się do korzystania z plików pozyskanych z nieoficjalnych źródeł, co pokazuje, iż skala piractwa na rynku książek elektronicznych w Polsce jest bardzo wysoka.

Aż 88% konsumentów uważa, że ebook powinien kosztować mniej, w porównaniu do wersji drukowanej książki. Ponad połowa badanych użytkowników w ciągu ostatnich 12 miesięcy przeczytała do 4 książek w formie ebooków. Co ciekawe również co trzeci użytkownik ebooka korzysta jednocześnie z audiobooka.

Około co trzeci respondent czytając ebooki korzysta z czytnika. Książki w formie elektronicznej również często są czytane na tabletach i laptopach oraz bardzo często na smartfonach. Najchętniej są wykorzystywane aplikacje: iBooks, Kindle for Android, Adobe Digital Editions. Najczęściej używanym formatem audiobooka są pliki mp3. Z płyt CD korzysta co czwarty badany użytkownik audiobooków.

Najchętniej kupowane są książki elektroniczne z kategorii kryminał i sensacja - 46% w przypadku ebooków oraz 38% w przypadku audiobooków mp3. Następnie fantastyka: 36% wybieranych ebooków i 32% audiobooków mp3.  Na trzecim miejscu w obu przypadkach klasyfikuje się literatura z gatunku horror i thriller, 34% ebooków i 31% audiobooków mp3.

Najczęściej ebooki kupujemy dla siebie, tak deklaruje aż 90% respondentów. Niektóre osoby kupują książki elektroniczne również dla męża lub żony (16%) oraz dzieci (14%). Użytkownicy audiobooków zdecydowanie najczęściej korzystają z nich osobiście – 82% deklaracji. W przypadku 29% badanych korzysta z nich również mąż/żona, a w przypadku 26% dzieci.

Badanie zostało zrealizowane na próbie 1107 respondentów, uwzględniając próbę 576 użytkowników ebooków oraz 306 użytkowników audiobooków.

*Badanie „Zwyczaje Polaków związane z użytkowaniem ebooków i audiobooków”, zostało zrealizowane metodą CAWI na próbie 1107 respondentów na zlecenie Virtualo przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia.