Virtualo

Wróć do wszystkich klientów

Polacy kupują coraz więcej ebooków i audiobooków na prezent świąteczny

Książka co roku nie schodzi z czołówek top upominków świątecznych. W dobie nowych technologii Polacy coraz częściej kupują również ebooki i audiobooki pod choinkę. Rynek ebooków w Polsce rośnie z roku na rok, a sami  czytelnicy czytają zdecydowanie więcej niż pasjonaci tradycyjnych książek.

Jak wynika z danych Virtualo, największego polskiego dystrybutora treści cyfrowych, sprzedaż ebooków i audiobooków w przyjaznej opcji prezentowej, z roku na rok dynamicznie rośnie. Z rozwiązaniem „podaruj e-książkę na prezent” ruszyliśmy w księgarni Virtualo.pl pod koniec 2014 r. Wzrost sprzedaży plików na prezent w ciągu roku wyniósł 125%  – komentuje Martyna Bednarczyk z Virtualo.

Chociaż książki elektroniczne stanowią około 2% całego rynku książki w Polsce, to jak wynika z badania Virtualo, osoby czytające w formie cyfrowej, czytają około 30 ebooków rocznie, czyli 3 razy więcej niż czytelnicy książek papierowych. Stąd też coraz większe zainteresowanie książką elektroniczną na prezent świąteczny.

Jak pokazują dane dystrybutora treści cyfrowych, czytelnicy ebooków to przeważnie osoby w wieku 25-44, najczęściej po studiach i aktywni zawodowo. Najwięcej książek elektronicznych czytają osoby z dużych miast w województwie mazowieckim, małopolskim, śląskim, wielkopolskim lub dolnośląskim.

Najchętniej kupowane są eksiążki z kategorii kryminał i sensacja (19,5%), literatura piękna (17 %), fantastyka (9,8%), literatura faktu (5,8%) oraz romans i erotyki (5,5%). Jak pokazują wyniki Virtualo w ostatnich miesiącach największymi bestsellerami były takie tytuły jak: Lampiony Katarzyny Bondy, Małe życie Hanya Yanagihara, Ludowa historia Stanów Zjednoczonych. Od 1492 do dziś Howarda Zinna, Droga królów Brandona Sandersona, Behawiorysta Remigiusza Mroza, Królowa Elżbiety Cherezińskiej, czy Dziewczyna z pociągu Pauli Hawkins.

Obecnie coraz większa dostępność najbardziej popularnych tytułów ebooków i audiobooków oraz ich wprowadzanie do sprzedaży wraz z premierą książki papierowej powoduje, że Polacy coraz częściej czytają w nowoczesnej formie. Aktualnie w ofercie największego dystrybutora znajduje się ponad 48 tys. tytułów w wersji elektronicznej i 2800 audiobooków.

Podarowanie ebooka czy audiobooka na prezent stało się aktualnie dużo łatwiejsze. Obecnie każdy tytuł można przekazać w formie eleganckiego vouchera wydrukowanego i włożonego pod choinkę czy wręczonego osobiście. "Wprowadziliśmy taką funkcjonalność, ponieważ książka ma zawsze charakter osobisty, szczególnie gdy znamy upodobania bliskiej osoby. Ebook czy audiobook jest doskonałą propozycją na prezent, również dla spóźnialskich – voucher można zamówić nawet na kilka minut przed uroczystością, bez konieczności stania w kolejkach czy oczekiwania na przesyłkę."- komentuje Martyna Bednarczyk z Virtualo, największego dystrybutora treści cyfrowych.

Dodatkowo, gdy nie jesteśmy pewni, jaki tytuł spodoba się bliskiej osobie, możemy podarować dowolną liczbę punktów, które później obdarowany może wymienić na wybrany przez siebie tytuł w formie elektronicznej. Wśród propozycji dostępne są głośne nowości, debiuty literackie czy bestsellery takich autorów jak: Stephen King, George R.R. Martin czy Helen Fielding.

W naszym życiu coraz większą rolę odgrywa mobilność i eksiążki odpowiadają na tę potrzebę. Ponad 87% respondentów badania Virtualo podaje, że czyta ebooki na czytnikach, 8% na tablecie, 3% na smartfonie i tylko 2% na ekranie laptopa lub monitorze komputera. Urządzenia umożliwiające odczytanie książki elektronicznej są lekkie. Pod ręką można więc mieć jednocześnie kilkaset tytułów bez konieczności dźwigania ciężkich książek.

Prezenty w formie ebooków i audiobooków są aktualnie w coraz lepszych cenach. Średnia cena pojedynczego ebooka w najpopularniejszych kategoriach wynosi 19,80 zł, więc jest o 20-30 % niższa od książki drukowanej. Do tego niejednokrotnie organizowane są promocje umożliwiające zakup wybranych tytułów nawet 50% taniej, czy wręcz w cenie 9,90 zł. Atrakcyjne ceny, duża dostępność tytułów, brak kosztów wysyłki i długiego oczekiwania na przesyłkę – to ogromne zalety książek elektronicznych, które coraz częściej przemawiają za kupnem literatury właśnie w takiej formie. Do wzrostu popularności eksiążek przyczynił się również spadek cen oraz większa dostępność urządzeń mobilnych umożliwiających odczytywanie i odsłuchiwanie treści cyfrowych.

Rozwój nowych technologii, wygoda czytania oraz słuchania na urządzeniach mobilnych, a przede wszystkim coraz większa i bardziej atrakcyjna oferta dla eczytelników i słuchaczy powoduje, że ebooki i audiobooki rosną w siłę, a książka elektroniczna jest oryginalnym i wyjątkowym prezentem świątecznym.

Źródło: fragmenty badań pochodzą z raportu o rynku ebooków przygotowanego przez Virtualo i partnerów.